Ako správne degustovať víno

Pred plánovanou ochutnávkou je dobré myslieť na prostredie, kde sa degustácia uskutoční. V príjemnom prostredí vždy chutí lepšie. Hlučná miestnosť, vône z varenia alebo špinavý pohár môžu narušiť schopnosť degustovať.

Ohodnotenie vína na pohľad

Nalejte víno do pohára tak, aby bol asi do jednej tretiny plný a víno nie príliš teplé, ani príliš chladné. Je dobré riadiť sa odporúčaných servírovaním uvedeným na fľaši. Správnu teplotu jednoducho odmeriate teplomerom na víno, ktorý pripevníte na fľašu. Najskôr si víno v pohári dôkladne prezrite zvrchu, potom pohár podržte oproti svetlu a napokon pohárom zľahka zatočte, aby ste víno rozvírili. Tým sa vám odhalí celé spektrum jeho farieb. Pohľad zvrchu vám napovie viac o hustote vína. Niektorí odborníci vedia na základe farby odhadnúť o akú odrodu hrozna ide. Pohľad zboku napovie viac o čistote vína. Zakalené víno môže značiť prítomnosť chemikálií alebo chybu pri fermentácii. Napokon, točenie pohárom v ruke prezradí či ide o silnejšie alebo slabšie víno. Víno s väčším množstvom alkoholu steká po stenách pohára pomaly a vytvára miniatúrne “rieky”.

Vôňa vína

Potom ako ste si víno dôkladne prehliadli nastal čas poriadne sa nadýchnuť jeho arómy. Opäť zatočte pohárom, ale nevnárajte doňho nos. Nadýchnite sa niekoľko centimetrov nad pohárom, pokojne niekoľkokrát. Existuje niekoľko tisíc druhov voňavých komponentov vína, sústreďme sa preto iba na tie základné. Možno zacítite ovocie, kvety či bylinky? Niekedy je rozoznať arómu vína naozaj neľahké, preto k tejto časti degustácie vína postupujte ako k hre. Skúsení vinári dokážu pomocou nosa povedať o víne takmer všetko – odrodu, lokalitu i vek.

Chuť

Konečne nastal čas víno ochutnať. Dotknite sa vína jazykom a vnímajte jeho textúru. Podržte víno na jazyku a až potom prehltnite. ľahšie tak pocítite zmenu jeho chuti. Vnímajte chuť na jazyku aj po jeho prehltnutí.

Celkový dojem

Na záver dajte priestor myšlienkam o celkovom dojme, ktorý na vás víno urobilo. Pôsobí na vás víno harmonicky? Utkveli vám niektoré jeho črty v pamäti? Porovnanie viacerých vín počas jedného večera vám pomôže rozlišovať ich vlastnosti.