Mimoriadne účinky bieleho vína

Určite už mnohí z vás počuli o skvelých účinkoch červeného vína na ľudské telo. Hlavne sa spomína zníženie rizika srdcových a cievnych ochorení a to už pri jednom poháriku za deň. No na čo by mohlo byť dobré biele víno?

Biele víno má u ľudí rovnako vysokú obľubu, ako to červené, no o jeho pozitívach na zdravie sa dlhšie veľa nevedelo. Vedci sa domnievajú, že biele víno má podobné účinky, čo sa srdca a ciev týka, ako červené víno, takže môže napomáhať predchádzaniu infarktu, vysokému krvného tlaku a podobne. Tiež má údajne dobrý vplyv na funkciu obličiek. A podobne, ako ste už možno počuli pri červenom víne, obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré redukujú volné radikály podieľajúce sa na poškodzovaní organizmu a chránia telo pred vznikom rakoviny. Dokonca sa uvádza, že práve biele víno obsahuje antioxidantov ešte viac.

Taktiež, keďže ide o alkohol, má antibakteriálne účinky. Podobne ako pri červenom, tak aj biele víno obsahuje látku nazývanú resveratrol, ktorá tlmí zápal, zabraňuje oxidácii tukových častíc, ktoré by sa mohli ukladať do cievnych stien, a tým spôsobiť rozvoj aterosklerózy. Znižuje tiež zrážanlivosť krvi, čim bráni vzniku krvných zrazenín. Resveratrol nájdeme v bielom víne trochu v menšom množstve, a preto sa mnoho vedcov domnieva, že pozitívne účinky pramenia hlavne z veľkého množstva antioxidantov, ktorých je na rozdiel od červeného, v bielom víne viac.

Novinkou pri tomto víne by mohol byť jeho účinok proti starnutiu. Zistilo sa, že biele víno aktivuje gén s názvom sirtuin, ktorý sa podieľa na spomaľovaní procesu starnutia.

Ďalšími spoločnými plusmi bieleho aj červeného vína sú, že pôsobia proti virózovým ochoreniach, posilňujú imunitný systém, sú vhodné aj pre diabetikov, znižujú riziko vývoja rakoviny (hlavne vaječníkov) a údajne zlepšujú kognitívne funkcie u starších ľudí.

Samozrejme, opäť hovoríme len o striedmej konzumácií, a preto je nutné dodržiavať limit jeden pohárik pre ženy a maximálne dva pre mužov.