S červeným vínom za lepším zdravím!

Väčšina ľudí, ktorá sa snaží žiť podľa zásad zdravého životného štýlu, alkohol zo svojho jedálnička vyradí. Je predsa pre telo toxický a prečo by sme si mali niečím takým zbytočne zaťažovať organizmus?

Alkohol nemusí však vždy len škodiť. Bolo dokázaných už mnoho pozitívnych aspektov, hlavne pokiaľ je reč o víne, ale jeho pitie má byť obmedzené na určité dávky.

Najviac prospešné sa ukázalo červené víno, ktoré má nielen zdravotné benefity, ale aj najmenej kalórií. Hlavnou zložkou tohto vína, ktorá je pre naše telo tak prospešná je resveratrol. Ten patrí do rady antioxidantov, ktoré zbavujú naše telo škodlivých látok, sú prevenciou proti tvorbe rakovinových buniek a znižuje hladinu zlého cholesterolu. Vďaka tomu pôsobí dobre hlavne na kardiovaskulárny systém, čomu nasvedčuje aj fakt, že vo Francúzsku, kde v strave prevažujú syry, smotany a iné jedlá bohaté na tuky, je práve vďaka obľube červeného vína, výskyt ochorení srdca najnižší.

Okrem toho je červené víno bohatým zdrojom minerálov ako sú vápnik, zinok, horčík, mangán, draslík a mnoho ďalších. Ďalej v ňom nájdeme aj vitamíny ako sú vitamín C, vitamíny zo skupiny B – B1, B2, B6.

Medzi ďalšie zdraviu prospešné účinky vína patrí aj to, že v našom tele potláča zápaly, vďaka antioxidantom má antivírové a antibakteriálne účinky, vplyvom na srdcovo- cievny systém reguluje aj krvný tlak, taktiež znižuje depresie, podporuje tvorbu červených krviniek, má pozitívny vplyv aj na tráviaci systém, niekde sa dokonca uvádza, že je prevenciou osteoporózy a trombózy.

Dôležité je však dodržiavať odporúčané dávky, ktoré u mužov predstavujú dva poháriky vína na deň a u žien približne jeden pohárik. V inom prípade by sme mohli nášmu zdraviu vážne poškodiť, hlavne pečeni a mohlo by dôjsť až k závažnému ochoreniu nazývanému cirhóza pečene. Taktiež by to mohlo viesť k závislosti na alkohole, čo by pre daného človeka mohlo mať závažné dôsledky.

Preto buďte radšej opatrný aby z toho vaše zdravie čo najviac vyťažilo!