Slovenské vína ocenilo aj zahraničie

Na rok 2018 budú slovenskí vinári spomínať v dobrom. Teda aspoň tí, ktorých produkty sa zúčastnili podujatia Vinalies Internationales Paris, prestížnej medzinárodnej vinárskej súťaže, ktorá svoj stan rozložila v hlavnom meste Francúzska. Autority z oblasti vinárstva o nej hovoria ako o vôbec najprestížnejšej a najprísnejšie hodnotenej súťaži tohto druhu na svete a medzi vinárskou obcou aj preto požíva patričnej úcty a vážnosti.

Vinalies Internationales Paris v číslach

Súťaž Vinalies Internationales Paris založila Únia francúzskych enológov v roku 1994. Tohto roku sa konala začiatkom marca a počas piatich dní sa na stoloch pred 140 degustátormi (v jednej z komisií hodnotiteľov bola aj slovenska Edita Ďurčová) objavilo viac ako 3450 vzoriek tých najlepších vín zo 47 krajín sveta. Nechýbali medzi nimi ani slovenské skvosty – o cenné kovy a svetové uznanie bojovalo až 251 zástupcov z krajiny pod Tatrami. A viedli si znamenite.

Ocenené desiatky slovenských vín

Slovensko a slovenské vína na tohtoročnom Vinalies Internationales Paris dokázali, že môžu smelo súperiť a svojou chuťou a kvalitou dokonca porážať aj produkty vinohradníckych veľmocí z Francúzska, Talianska či Portugalska. Slováci a ich vína si odniesli až 81 medailí, čo v matematickom prepočte znamená, že na pomyselný stupienok pre víťazov sa dostalo každé tretie slovenské víno na súťaži. Porotcom chutili najmä ročníky 2016 a 2017, ktoré získali až 64 z celkového počtu 81 medailí.

Tokaj potvrdil svoju povesť

Vinohradnícka oblasť Tokaj dlhé roky patrí k miestam, ktoré sú známe vďaka pestovaniu viniča a vinohradníctvu ako takému. Svoju povesť tento región potvrdil aj na Vinalies Internationales Paris, kde si cenu šampióna v kategórii prírodne sladkých vín odniesla Tokajská výberová esencia, ročník 2000, zo známeho vinárstva Ostrožovič. Spolu s týmto tokajským skvostom získalo zlatú medailu ďalších 18 vín, striebornú potom 62 produktov slovenských vinárov. Najviac medailí spomedzi našich so odniesli Chateau Topoľčianky, ktoré získali 3 zlaté a 6 strieborných ocenení. Slovenské vína tak opäť raz potvrdili svoju svetovú kvalitu.