Víno v názvoch svetovej beletrie

Máte radi dobré víno? Radi čítate? Nevyhýbate sa kombinácií týchto dvoch pôžitkov? Pripravili sme pre vás výber románov, v ktorých hlavnou dominantou je práve víno a v mnohých prípadoch aj jeho trpkosť.

František Hečko – Červené víno

Tento román patrí k vrcholným dielam slovenskej klasiky. V románe je vyobrazený slovenský dedinský život vo vinárskej obci Vlčindol počas troch období – pred prvou svetovou vojnou, počas nej a po vojne. Hečko sa vo svojom románe zameriava na pomery troch generácií rodiny Habdžovcov a ťažký život vinárskych rodín, ktoré denno-denne medzi sebou zápasili o to, kto vyprodukuje najlepšie víno. Román tiež tvoril predlohu k filmu s rovnakým názvom.

Ray Bradbury – Pampeliškové víno

V čitateľských kruhoch je Ray Bradbury známy najmä vďaka svojmu románu 451 stupňov Fahrenheita. V roku 1957 však vyšlo aj jeho dielo Pampeliškové víno, ktorého dej je situovaný v malom meste v štáte Illinois, počas leta 1928. Pre hlavného hrdinu Douglasa Spauldinga, dvanásťročného chlapca je toto leto výnimočné pre jeho každodennosť. Radosť všedných dní je vyjadrená v čerstvo pokosených trávnikoch, ako aj zbere púpavy (pampelišky), z ktorej jeho starý otec vyrába víno. V diele je púpava symbolom leta, pričom názov diela je metaforou pre spôsob, akým je možné zabaliť všetky radosti leta do jedinej fľaše.

Peter Mayle – Podfuk ako víno

V detektívnom románe z prostredia Hollywoodu, Paríža, Bordeaux a Marseille sa uznávaný právnik stane obeťou zločinu – z jeho extravagantného domu mu ukradnú jeho najvzácnejšie vínne poklady. Na pomoc pri vyšetrovaní je prizvaný Sam Levitt, uznávaný vyšetrovateľ a znalec vína, ktorý páchateľa nasleduje až do malebného Francúzska. Kniha je bohatá na opisy nádherných francúzskych viníc, ako aj chutného jedla a vína.

Anna Blažíčková – Psí víno

Psí víno je krátke prozaické dielo, v ktorom autorka popisuje putovanie za vlastnými koreňmi do minulosti. Pridanou hodnotou diela sú autorkine úvahy o kontrastoch medzi hodnotami súčasného a minulého života. Ide o knihu, ktorá svojou trpkosťou otvára čitateľom bránu do zmyslu plného života.