Vyrobte si vlastné víno!

Alkoholický nápoj, ktorý si užíva obľubu u mnohých z nás, si teraz môžete vyrobiť aj vy. Ako na to?

Prvým krokom je výber ovocia, z ktorého by ste si chceli víno vyrobiť. Najčastejšie sa používa drobné ovocie, ktoré má najlepšiu chuť a mnoho zdraviu prospešných látok. Medzi hlavný druh ovocia používaného pri výrobe patrí, ako už určite viete, hrozno. Ďalej sa môžu použiť ríbezle, čučoriedky, šípky, trnky alebo černice.

Všetky tieto druhy majú spoločné to, že obsahujú jeden veľmi dôležitý komponent, a tým je šupka. Hovorí sa, že šupka nieleže chráni dané ovocie, ale po požití aj človeka. Ako je to možné? Je to vďaka vysokému obsahu fytoalexínov, ktoré v ľudskom organizme pôsobia ako antioxidanty, a ktoré sú pre nás nesmierne prínosné. Ochraňujú bunky pred poškodením a podporujú ich obnovu. Preto si teda volíme ovocie so šupkou.

Ovocie pred použitím pozorne prezrieme a vylúčime prípadne nahnité, plesnivé alebo inak poškodené plody. Pokiaľ bolo ovocie pestované v prašnom prostredí, dôkladne ho umyjeme.

Taktiež všetky nádoby, ktoré budú použité musia byť čisté, najlepšie je umyť ich horúcou vodou.

Ďalším dôležitým krokom je zabezpečiť vhodnú miestnosť na kvasenie. Musí byť opäť čistá a mať dobrú možnosť vetrania.

V procese kvasenia sa odporúčajú používať vyšľachtené kvasinky, než len tie, ktoré sú už bežne prítomné na ovocí alebo vo vzduchu. Tie správne kvasinky môžete získať od skúsených vinárov, špeciálnych výskumných ústavov alebo aj z internetu. Mali by byť v tekutej forme, nakoľko tie sušené by už nemuseli byť aktívne. Vhodné podmienky na ich pôsobenie zabezpečíme dostatočným pridaním cukru do muštu, ktorý získame vylisovaním ovocia. Hlavné kvasenie trvá približne dva týždne. Dôkazom kvasenia je prítomnosť bubliniek oxidu uhličitého v mušte.

Neskôr prichádza čas stáčania vína. Je to proces, počas ktorého dôjde k oddeleniu vína od usadlých kvasiniek a nečistôt. Po asi dvoch mesiacoch sa proces znova opakuje.

Domáce víno sa odporúča spotrebovať do jedného roku.

Ďalšie medzikroky nájdete na internete!